מאת: צבי זרחיה פרסום: Sun, 13 Aug 2017 07:15:12 קטגוריה: רשות מקרקעי ישראל


קק"ל: רמ"י חייבת לנו 3 מיליארד שקל - אבל הכסף תקוע והרישומים שגויים

הוועדה לביקורת המדינה התכנסה שוב כדי לדון בממצאי דו"ח המבקר על קק"ל ■ נציגי קק"ל טענו שרמ"י מסתירה נתונים על חובותיה - ואילו נציגי רמ"י הכחישו זאת ■ יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר, דרשה מהצדדים למנות מגשר חדש

4.5 חודשים לאחר פרסומו של דו"ח מבקר מדינה חריף, שקבע שבעקבות מחדלי המדינה וקק"ל אין מידע מהימן אם המדינה חייבת מיליארדי שקלים לקק"ל או קק"ל למדינה, לא נעשה עד כה דבר מעשי בעניין — כך התברר בסוף השבוע בדיון שקיימה בעניין הוועדה לענייני ביקורת המדינה.

קק"ל טוענת שרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) חייבת לה על פי נתונים ידועים 3 מיליארד שקל, ועוד סכום ניכר של מיליארדי שקלים בגין חובות שעדיין לא נבדקו על ידיה.

המשנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה, יובל חיו, קבע בדיון: "אי־אפשר להמשיך עוד שנתיים או שלוש שנים כששני הגופים המבוקרים האלה מתווכחים על 3 מיליארד שקל ולא מתקדמים בכלום".

דוד מזרחי, סמנכ"ל כלכלה ברמ"י, אמר: "רמ"י מעבירה לקק"ל אחת לחודש דו"ח הכנסות והוצאות, לרבות העברות הבעלים שקק"ל צריכה לקבל מטעם רמ"י בעבור הנכסים שרמ"י שיווקה, ואת כל ההכנסות בניכוי ההוצאות רמ"י מעבירה לקק"ל כל הדו"חות הנדרשים. ההסדר הזה מנוהל באותו האופן עשרות שנים.

"ב–2015 נחתם הסדר חדש בין קק"ל למדינה על ניהול הקרקע, שבעצם המשיך את האמנה בין קק"ל למדינה. בהסכם התגלעו מחלוקות בין קק"ל לנציגי המדינה, והוחלט שימונה מגשר מקובל על שני הצדדים. סגנית היועץ המשפטי לממשלה, שרית דנה, מונתה למגשרת. לפני כמה חודשים הודיעו נציגי קק"ל שהם לא מרוצים מעבודת המגשרת, והיא הפסיקה את עבודתה. קק"ל טוענת כי ההכנסות הועברו למדינה במקום לקק"ל".

יו"ר קק"ל, דני עטר, אמר: "אנו לא מצליחים לקבל שום נתון שמאפשר לנו להבין מה קורה פה חוץ מ'פינג פונג' של לך ושוב. קיבלנו כל מיני דברים, אבל את הנתונים שביקשנו לא קיבלנו. אנו מגלים טעויות של עשרות עד מאות מיליוני שקלים, שאחר כך צריך לבקש להחזיר מהחשב הכללי".

בעניין התנגדות קק"ל למינויה של דנה למגשרת, אמר עטר: "היא הלכה 180 מעלות במקום ללכת למקום אחר. ביקשנו לתקן את דרכיה. היא הלכה למקום אחר בלי העברת נתונים, אז ביקשנו להפסיק את עבודתה".

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), קראה לעבר נציגי רמ"י: "אתם עושים צחוק מהוועדה, ואל תתחכמו. היתה התחייבות מפורשת לוועדה להעברת נתונים".

אלהרר הודיעה לקק"ל שבתוך 48 שעות עליהם להעביר הצעה למינוי מגשר, ואילו רמ"י תוכל להשיב להצעה בתוך 48 שעות נוספות. שם המגשר היה אמור להיות מועבר גם אל אלהרר, אך לא הועבר לה עד סוף השבוע.

מזרחי השיב: "אין נתונים שקשורים לקק"ל שרמ"י מסתירה. ייתכן שיש נתונים שיש קושי אובייקטיבי להוציאם. הטעות יכולה להיות לשני הכיוונים, ועל כך אמורה היתה לעבוד המגשרת".

אלכס חפץ, מנכ"ל הימנותא (חברה בת של קק"ל שמחזיקה במקרקעין בנאמנות) אמר: "יש פער של מיליארדי שקלים. בסופו של דבר, איננו מצליחים להבין. זה נס גלוי שאנו מבינים שיש חוב כלפינו. צריך אשפות פיננסית להבין.

"אנו יושבים ברמ"י אין ספור ישיבות. פקידים בכירים ברמ"י אומרים לנו 'אז מה אם ביקורת המדינה הזמינה אותנו. אנו לא נעביר לכם את החומר'. הם אומרים זאת באופן מפורש. אל תיתממו".

מזרחי השיב: "המחלוקת היא לא על החוב אלא להבין את הנתונים שהביאו לו. לעתים רחוקות יש קשיים אובייקטיבים לזהות גוש, חלקה ועוד. הכשל הוא בחובות היסטוריים. חשבת רמ"י עצרה כמה תשלומים שחשבה שצריך לבדוק, כי היא מגנה על קופת המדינה".

בדו"ח שפירסם המבקר במארס 2017 קבע: "בשל מחדלי המדינה וקק"ל אין מידע מהימן על היקף ההוצאות של הארגון לפיתוח קרקעות שנמצאות בבעלות המדינה, או לגבי ערך הקרקעות שהעבירה המדינה לקק"ל". בעקבות מצב זה, קובע המבקר, לא ניתן לדעת אם המדינה חייבת כספים לקק"ל — או שמא קק"ל היא החייבת כספים למדינה.