מאת: גרדיאן, ניו יורק טיימס וטלי קרופקין פרסום: Sat, 12 Aug 2017 16:22:26 קטגוריה:


עימותים אלימים בעצרת הימין הקיצוני בווירג'יניה: רכב דרס מפגינים; פצועים במקום

מושל וירג'יניה הכריז על מצב חירום בעיר שרלוטסוויל לקראת עצרת של תנועת הימין הקיצוני "אלט-רייט". רכב פגע במפגיני הנגד בעצרת ופצע כמה מהם

כמה בני אדם נפצעו מפגיעת רכב בעצרת הימין הקיצוני שמתקיימת היום (שבת) בעיר שרלוטסוויל בווירג'יניה, במהלך עימותים אלימים שפרצו בעיר בין אנשי תנועת "אלט-רייט" הלאומנית ופעילים ניאו-נאצים לבין מפגיני נגד. 

העצרת תוכננה להתקיים בעיר בשעות אלו, תחת השם "לאחד את הימין" (Unite the Right), אך המשטרה הכריזה על העצרת כהתאספות בלתי חוקית ופועלת לפזר את המפגינים. בנוסף, הכריז מושל וירג'יניה על מצב חירום בעיר. רגע הדריסה

אחת הסיבות לקיומה של העצרת היא הכוונה להסיר את הפסל של הגנרל רוברט לי, מנהיג כוחות הקונפדרציה במלחמת האזרחים האמריקאית, מהלך שסביבו מתקיים ויכוח במשך יותר משנה. 

אתמול הפגינו בעיר מאות פעילי אלט-רייט סמוך לאוניברסיטת וירג'יניה בעיר ותקפו משתתפים בהפגנת נגד שהתקיימה במקום. המפגינים נשאו לפידים וקראו "אתם לא תחליפו אותנו" ו"דם ואדמה". הם צעדו כקילומטר עד שהגיעו להפגנת הנגד, שם המפגינים החזיקו ידיים סביב פסל של תומס ג'פרסון. לפי מפגיני הנגד, אז החלו אנשי הימין הקיצוני להקיף אותם, עד שבסופו של דבר תקפו אותם בלפידים ובתרסיס פלפל. 

אמילי גורצ'נסקי, מפגינת נגד ששידרה את העימותים בשידור חי מהטלפון שלה, סיפרה כי לשוטרים לקח זמן רב לעצור את העימות, והם התערבו רק לאחר שאנשי הימין הקיצוני תקפו אותם. "הם הקיפו אותנו לחלוטין ולא נתנו לנו לצאת. ראיתי מאות מהם קוראים סיסמאות נאציות והמשטרה פשוט לא עשתה שום דבר".

שני מפגינים אחרים שביקשו לא להזדהות בשמם העידו כי הותקפו, וכי אנשי הימין הקיצוני עברו במהירות מאלימות מילולית לדחיפות ושימוש בתרסיס פלפל. אותם מפגינים העידו כי בין המותקפות היתה אשה בכסא גלגלים.

הוגה הדעות ד"ר קורנל ווסט אמר כי "הפאשיסטים והניאו-נאצים מרגישים שיש להם חופש פעולה. לא רק מהנשיא דונלד טראמפ, אלא גם בגלל שהגישה כעת היא לחפש שעירים לעזאזל". הוא הוסיף: "אני לא אוהב את הכינוי הזה, אלט-רייט. אלו ניאו-פאשיסטים בלבוש מודרני".

לפני האירוע הקודם שארגנו לא פרסמו פעילי ה"אלט-רייט" את פרטי ההתארגנות לציבור. עם זאת, הפעם הם קידמו את ההפגנה גם ברשתות החברתיות - בין היתר באתר הניאו-נאצי הפופולרי "דיילי סטורמר" ובאתר thealtright, שהקים מייסד התנועה ריצ'רד ספנסר, בתקווה כי ניאו-נאצים, פעילי "אלט-רייט" וקבוצות גזעניות אחרות מהדרום יופיעו בהמוניהם. לקראת ההפגנה ביטלה חברת Airbnb את החשבונות של מי שחשדה כי תכנן להגיע לעיר כדי להשתתף בכינוס של הקיצונים.