מאת: שלי אפלברג פרסום: Thu, 10 Aug 2017 13:12:55 קטגוריה: בורסה בתל אביב


חברי הבורסה אישרו את השינוי המבני בה; האוזר: "הבורסה תונפק תוך שנתיים"

תוך שנה יוחלף הרכב הדירקטוריון כאשר כל עוד הבנקים שולטים בבורסה, ועדה חיצונית תקבע את הרכבו ■ שמואל האוזר יו"ר הרשות לניירות ערך צופה כי "הבנקים ימכרו את כלל אחזקותיהם במניות הבורסה"

חברי הבורסה אישרו היום (ה') את השינוי במבנה הבורסה. בפועל מדובר היה בהצבעה פורמלית בלבד בה נדרשו לקחת חלק 22 חברי הבורסה, שכן גם ללא הסכמתם, לרשות לניירות ערך על פי החוק היתה הסמכות לכפות את השינוי על החברים.

בהצבעה האלקטרונית לא השתתפו כל החברים. כך למשל, בנק הפועלים החליט להימנע ובנק ברקליס החליט שלא לשלוח את עמדתו. בפועל שינוי התקנון אשר נדרש על פי החוק אותו אישרה הכנסת לפני מספר שבועות קיבל את הרוב הנדרש מבין החברים הנוכחים בהצבעה מעל ל-75% מהקולות.

כעת השינוי המבני יידרש לקבל את אישור בית המשפט המחוזי. לדירקטוריון הבורסה תינתן שנה לשנות את הרכבו על פי הדרישות בחוק, כאשר כל הבנקים יידרשו תוך חמש שנים למכור את מרבית מניותיהם בבורסה. כל עוד הבנקים יחזיקו מעל ל-50% ממניות הבורסה, ועדה חיצונית תקבע את הרכב דירקטוריון הבורסה, כאשר מרבית החברים בה יהיו דירקטורים חיצוניים.

פרופסור שמואל האוזר יושב ראש הרשות לניירות ערך צופה כי "הבנקים ימכרו את כלל אחזקותיהם במניות הבורסה, ותוך שנתיים הבורסה בתל אביב תנפיק את מניותיה והחברים העיקריים בה יהיו הציבור". האוזר העריך כי לבנקים אין כל עניין להחזיק במניות הבורסה כי הם לא מקנות להם את הזכות לחברות או הזכות לסחור, אשר קיימת עבורם גם ללא אחזקה במניות.

האוזר הדגיש כי "כבר עתה לאחר העברת השינוי המבני של הבורסה בכנסת, אנו רואים תוצאות בשטח. מתנהלות יותר הנפקות, ומחזורי המסחר גדלו. לא זאת בלבד, אף הבורסה הפכה להיות יותר אטרקטיבית ואנו רואים עניין מצד בורסות אחרות בעולם כגון נאסד"ק, הבורסה בלונדון ובורסת טורנטו".

לדברי האוזר לא ברור מה יהיה אופן שיתוף הפעולה: "הוא יכול להתבצע באופן בו הבורסות הזרות יחזיקו במניות הבורסה או באופן שלדעתי הן יעדיפו, והוא מיזם משותף לגבי חברות הטכנולוגיות". לצד כל זאת הדגיש האוזר כי הבורסה תמשיך לדחוף את הרישום הכפול אותו החלה לעודד מול הבורסה בארה"ב גם מול בורסות אחרות בעולם, ובינהם הבורסה בסינגפור והבורסה בהונג קונג.